|
Дата розміщення: 13.04.2018
Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
Примiтки до фiнансової звiтностi, складеної вiдповiдно до мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi
Законом України "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi" вiд 16.07.1999 року №996-XIV облiкова полiтика визначається як сукупнiсть принципiв, методiв i процедур, що використовуються пiдприємством для складання та подання фiнансової звiтностi. Питання встановлення облiкової полiтики належать до компетенцiї власника пiдприємства, органу, уповноваженому управляти державним майном, органу, уповноваженому управляти корпоративними правами держави.
Облiкова полiтика визначається на основi положень (стандартiв) бухгалтерського облiку та iнших нормативно-правових актiв з бухгалтерського облiку i фiнансової звiтностi.
Концепцiя пiдготовки та надання фiнансової звiтностi.
1. Загальнi положення.
Мета облiкової полiтики ПАТ "НДI "ВЕЛТ" є конкретнi принципи, основи, домовленостi, правила та практика, застосованi при складаннi та поданнi фiнансової звiтностi та порiвняннi її iз фiнансовою звiтнiстю iнших пiдприємств. Надати фiнансову iнформацiю про суб'єкт господарювання, що звiтує, яка є корисною для нинiшнiх та потенцiйних iнвесторiв, позикодавцiв та iнших кредиторiв у прийняттi рiшень про надання ресурсiв цьому суб'єктовi господарювання. Для того, щоб фiнансова iнформацiя була корисною, вона повинна бути доречною, правдиво подавати те, що вона призначена подавати, та суттєвою. Кориснiсть фiнансової iнформацiї посилюється, якщо вона є зiставною, її можна перевiрити, вчасною та зрозумiлою. Iнформацiя є суттєвою, якщо її вiдсутнiсть або неправильне подання може вплинути на рiшення, якi приймають користувачi на основi фiнансової iнформацiї про конкретний суб'єкт господарювання, що звiтує.
Фiнансова звiтнiсть базується на основних припущеннях, а саме, методу нарахування та непереривної дiяльностi.
Згiдно п. 13 МСФЗ 8 "Облiковi полiтики, змiни в облiкових оцiнках та помилки", облiкова полiтика ПАТ "НДI "ВЕЛТ" обирається та застосовується послiдовно для подiбних операцiї, iнших подiї або умов, якщо МСФЗ конкретно не вимагає або не дозволяє визначення категорiї статей, для яких iншi полiтики можуть бути доречними. Якщо МСФЗ вимагає або дозволяє таке визначення категорiй, слiд обирати прийнятну облiкову полiтику та послiдовно застосовувати її до кожної категорiї.
Змiни та доповнення до облiкової полiтики можуть бути внесенi виключно за наявностi обставин, якi регламентуються п.14 МСФО 8 "Облiковi полiтики, змiни в облiкових оцiнках та помилки"
Формування фiнансової звiтностi здiйснюється шляхом трансформацiї облiково-звiтних даних, вiдповiдно до вимог МСФЗ, дiючих на дату складання фiнансової звiтностi.
Вiдповiдальнiсть за дотриманням вимог щодо ведення облiку та складання фiнансової звiтностi несе керiвництво ПАТ "НДI "ВЕЛТ".
2. Склад фiнансової звiтностi.
Фiнансова звiтнiсть ПАТ "НДI "ВЕЛТ" надається за рiк, який спiвпадає з календарним роком, починаючи з 1 сiчня i закiнчується 31 грудня 2017 р., пiдготовлену у вiдповiдностi до МСФЗ та тлумаченнями. Дата переходу ПАТ "НДI "ВЕЛТ" на МСФЗ - 01.01.2012 р.
Фiнансова звiтнiсть пiдготовлена на основi моделi облiку по iсторичнiй вартостi придбання.
Фiнансова звiтнiсть пiдготовлена на основi принципу безперервностi дiяльностi, з урахуванням вимог п1. МСФЗ 10 "Подiї пiсля звiтного перiоду". Дане судження грунтується на розглядi фiнансового положення ПАТ "НДI "ВЕЛТ", прибутковостi операцiй та доступi до фiнансових ресурсiв.
Нацiональна валюта України - гривня, вона i є функцiональною валютою ПАТ "НДI "ВЕЛТ", та одночасно валютою, в якої пiдготовлена фiнансова звiтнiсть. Округлення всiєї фiнансової iнформацiї, представленої в гривнях, здiйснюється до тисячi.
Фiнансова звiтнiсть складається з:
а) звiт про фiнансовий стан на кiнець перiоду;
б) звiт про сукупнi доходи за перiод;
в) звiт про змiни у власному капiталi за перiод;
г) звiт про рух грошових коштiв за перiод;
д) примiтки, що мiстять стислий виклад суттєвих облiкових полiтик та iншi пояснення.
Фiнансовi активи та зобов'язання. Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв з постiйною дохiднiстю оцiнюється на основi очiкуваних до одержання грошових потокiв, дисконтованих за поточною процентною ставкою для нових iнструментiв з аналогiчним кредитним ризиком та строком погашення. Використовуванi ставки дисконтування залежать вiд кредитного ризику контрагента, а за неможливостi її визначення в якостi ставки дисконтування використовується подвiйна облiкова ставка НБУ.
До грошових коштiв та їх еквiвалентiв належать готiвковi грошовi кошти, депозити i короткостроковi високолiквiднi фiнансовi вкладення з початковим термiном погашення не бiльше трьох мiсяцiв. Грошовi кошти та їх еквiваленти вiдображаються за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної процентної ставки.
Аналiз витрат, визнаних у прибутку або збитку представляється з використанням класифiкацiї, заснованої на функцiї витрат, i на виконання вимог п.105 МСФЗ 1 "Подання фiнансової звiтностi" у Примiтках розкривається структура витрат за характером. Операцiйнi витрати за функцiями класифiкуються на:
- собiвартiсть реалiзованої продукцiї, товарiв, послуг;
- адмiнiстративнi витрати;
- збутовi витрати;
- iншi операцiйнi витрати.
Витрати у звiт про сукупнi доходи за перiод визнаються на основi принципу спiввiднесення, тобто на основi прямого зв'язку мiж понесеними витратами i надходженнями за конкретними статтями доходiв.
Примiтки мiстять короткий огляд основних принципiв облiкової полiтики та iншу пояснювальну iнформацiю до представлених звiтiв. Примiтки забезпечують опис або пояснення представлених елементiв у фiнансовiй звiтностi та iнформацiю з питань, якi не можуть претендувати на визнання у фiнансовiй звiтностi.
Iнший сукупний дохiд включає статтi доходу i витрати (у тому числi коригування у вiдношеннi рекласификацiї), якi не визнанi у складi прибутку або збитку, як того вимагають або допускають iншi МСФЗ.
Сума дивiдендiв, визнана в якостi розподiлу на користь власникiв протягом перiоду розкривається у Звiтi про змiни у капiталi, а вiдповiдна сума дивiдендiв на акцiю у Примiтках.
Промiжна фiнансова звiтнiсть складається, у тому виглядi, який вимагається п.8 МСФЗ 34 "Промiжна фiнансова звiтнiсть", починаючи з першого звiтного перiоду за МСФЗ.
Промiжний перiод являє собою звiтний фiнансовий перiод - 3 мiсяцi (квартал), що починаються 1 сiчня звiтного року i закiнчуються 31 березня, 30 червня, 30 вересня, 31 грудня вiдповiдно.
Промiжний фiнансовий звiт означає фiнансовий звiт, що мiстить комплект повної фiнансової звiтностi (вiдповiдно до МСФЗ 34 "Промiжна фiнансова звiтнiсть") за промiжний перiод.
3. Суттєвiсть.
Прийняття рiшення про суттєвiсть облiково-звiтної iнформацiї здiйснюється у вiдповiдностi до вимог п.7, 29-31 МСФЗ 1 "Подання фiнансової звiтностi", п.41-49 МСФЗ 8 "Облiкова полiтика, змiни в облiкових оцiнках та помилки", п. 15 МСФЗ 34 "Промiжна фiнансова звiтнiсть".
Пропуск або викривлення статей є суттєвими, якщо вони окремо чи в сукупностi могли б вплинути на економiчнi рiшення користувачiв, прийнятi на основi фiнансових звiтiв.
Визначення суттєвостi облiково-звiтної iнформацiї грунтується на її розмiрi i/або характерi та оцiнюються за конкретних обставин.
З метою дотримання вимог п.41-49 МСФЗ 8 "Облiкова полiтика, змiни в облiкових оцiнках та помилки" суттєвою визнається помилка, вартiсне значення якої складає вiд 3% до 10% вiд валюти балансу або за своїм характером може ввести в оману користувачiв фiнансової звiтностi.
Подання елементiв фiнансової звiтностi передбачає створення класiв (статей) виходячи з характеру i функцiй елементiв. При прийняттi рiшення про видiлення класiв в рамках елементiв фiнансової звiтностi ПАТ "НДI "ВЕЛТ" керується принципом суттєвостi - всi суттєвi статтi активiв, зобов'язань, капiталу, доходiв та витрат представляються окремо.
4. Облiкова полiтика щодо статей фiнансової звiтностi.
4.1. Основнi засоби.
Визнання, оцiнка, представлення та розкриття основних засобiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 16 "Основнi засоби". Необоротнi матерiальнi активи, пов'язанi з основною дiяльнiстю та iншi основнi засоби вiдображаються за первiсною вартiстю за вирахуванням накопиченої амортизацiї та накопичених збиткiв вiд знецiнення. Одиницею облiку основних засобiв є iнвентарний об'єкт - об'єкт з усiма приладдям та пристосуванням або окремий конструктивно вiдокремлений предмет, призначений для виконання певних самостiйних функцiй.
Оцiнка термiнiв корисного використання того чи iншого об'єкта основних засобiв є предметом судження керiвництва, яке формується з урахуванням досвiду експлуатацiї аналогiчних активiв та iнших факторiв. При визначеннi строку корисного використання того чи iншого об'єкта керiвництво враховує передбачуване використання, розрахункове технiчне застарiвання, фiзичний знос, умови надання гарантiй, а також фактичнi умови використання активу. Змiна будь-яких iз зазначених умов або оцiнок може призвести до корегування норм амортизацiйних вiдрахувань в майбутнiх перiодах, що може вплинути на величину прибутку, вiдображеного у фiнансовiй звiтностi.
Керiвництво ПАТ "НДI "ВЕЛТ" проводить щорiчну оцiнку строкiв корисного використання основних засобiв, i в разi, якщо очiкуванi строки корисного використання вiдрiзняються вiд вже використовуваних, проводиться вiдповiдна змiна в облiку вiдповiдно до очiкувань. Строк корисного використання основних засобiв використовується у суворiй вiдповiдностi до облiкової полiтики ПАТ.
- будiвлi - вiд 20-80 рокiв;
- машини та обладнання - вiд 5 до 15 рокiв;
- транспортнi засоби - вiд 5 до 15 рокiв;
- iншi основнi засоби - вiд 3 до 15 рокiв.
Нарахування амортизацiї починається з моменту готовностi основних засобiв до введення в експлуатацiю. На землю та об'єкти незавершеного будiвництва амортизацiя не нараховується. Амортизацiя iнших об'єктiв основних засобiв розраховується лiнiйним методом до лiквiдацiйної вартостi протягом строку їх корисного використання.
Нарахування амортизацiї основних засобiв здiйснюється на щомiсячнiй основi.
Запчастини та допомiжне обладнання визнаються основними засобами, якщо задовольняють вiдповiдним критерiям визнання згiдно п.8 МСФЗ 16 "Основнi засоби". В iнших випадках, вони визнаються запасами.
Припинення визнання ранiше визнаних основних засобiв або їх значного компонента вiдбувається при їх вибуттi або у випадку, якщо в майбутньому не очiкується отримання економiчних вигод вiд їх використання або вибуття. Дохiд або витрати, що виникають в результатi списання активу (розрахованi як рiзниця мiж чистими надходженнями вiд вибуття та балансовою вартiстю активу), включаються в звiт про прибутки i збитки за той звiтний рiк, в якому визнання активу було припинено.
При складаннi фiнансової звiтностi за МСФЗ вартiсть лiквiдацiї основних засобiв визнається рiвною нулю, оскiльки не може бути достовiрно оцiнена, за виключенням основних засобiв, що передбачаються до продажу до закiнчення строку корисного використання.
Об'єкти основних засобiв, що знаходяться в активнiй стадiї доведення до стану, придатного для експлуатацiї у запланованих цiлях, вiдносяться до капiтальних вкладень i переводяться до складу основних засобiв тiльки пiсля вiдповiдностi всiм критерiям визнання основними засобами. Об'єкти основних засобiв, що знаходяться в активнiй стадiї доведення до стану, придатного для експлуатацiї у запланованих цiлях, пiдлягають перевiрцi на знецiнення вiдповiдно до вимог МСФЗ 36 "Знецiнення активiв" на кожну звiтну дату.
Наступнi витрати на полiпшення стану об'єктiв основних засобiв у процесi їх використання вiдносяться на збiльшення вартостi, якщо ПАТ "НДI "ВЕЛТ" в результатi таких витрат отримає економiчну вигоду понад спочатку оцiненої при придбаннi (збiльшення термiну служби, виробничої потужностi, виробничої площi, радикальне полiпшення якостi i характеристик продукцiї i/або послуг i т.д.). Якщо ж в результатi здiйснення витрат ПАТ "НДI "ВЕЛТ" не отримає економiчних вигод бiльше, нiж спочатку оцiненi, то такi витрати визнаються як витрати того звiтного перiоду, в якому вони виникли i класифiкуються вiдповiдно функцiонального призначення об'єктiв основних засобiв, що пiдлягали ремонту (або аналогiчному впливу). Тодi, коли об'єкти основних засобiв є предметом великомасштабного технiчного огляду, вони визнаються в балансовiй вартостi основних засобiв як замiщення, за умови дотримання критерiїв визнання, встановлених в МСФЗ 16 "Основнi засоби". Основнi засоби, отриманi в результатi безоплатної передачi (дарування), оцiнюються за справедливою вартiстю отриманого активу на дату визнання, визначену експертним шляхом, та визнаються одночасно з вiдкладеним доходом з подiлом його на поточну i довгострокову компоненти. Вiдкладений дохiд рекласифiкується в iншi операцiйнi доходи поточного перiоду протягом термiну використання цього основного засобу.
4.2. Нематерiальнi активи.
Визнання, оцiнка, подання та розкриття нематерiальних активiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 38 "Нематерiальнi активи".
Нематерiальнi активи, якi були придбанi окремо, при первiсному визнаннi оцiнюються за первiсною вартiстю.
Пiсля первiсного визнання нематерiальнi активи облiковуються за первiсною вартiстю за вирахуванням накопиченої амортизацiї та накопичених збиткiв вiд знецiнення (у разi їх наявностi).
Строк корисного використання нематерiальних активiв може бути або обмеженим, або невизначеним.
Амортизацiя нематерiальних активiв з обмеженим строком корисного використання розраховується лiнiйним методом протягом цього термiну таким чином:
- нематерiальнi активи - вiд 2 до 10 рокiв.
Перiод i метод нарахування амортизацiї для нематерiального активу з обмеженим строком корисного використання переглядаються, як мiнiмум, в кiнцi кожного звiтного перiоду. Змiна передбачуваного строку корисного використання або передбачуваної структури споживання майбутнiх економiчних вигiд, утiлених в активi, вiдображається у фiнансовiй звiтностi як змiна перiоду або методу нарахування амортизацiї, в залежностi вiд ситуацiй, i враховується як змiна облiкових оцiнок.
Нарахування амортизацiї нематерiальних активiв здiйснюється на щомiсячнiй основi. Нематерiальнi активи з невизначеним строком корисного використання не амортизуються, а тестуються на знецiнення щорiчно або окремо, або на рiвнi пiдроздiлiв, що генерують грошовi потоки. Строк корисного використання нематерiального активу з невизначеним термiном використання переглядається щорiчно з метою визначення того, наскiльки прийнятно продовжувати вiдносити даний актив в категорiю активiв з невизначеним строком корисного використання. Якщо це неприйнятно, змiна оцiнки строку корисного використання з невизначеного на обмежений термiн - здiйснюється на перспективнiй основi.
Дохiд або витрата вiд припинення визнання нематерiального активу вимiрюються як рiзниця мiж чистою виручкою вiд вибуття активу та балансовою вартiстю активу, та визнаються у звiтi про прибутки та збитки в момент припинення визнання даного активу.
Витрати на дослiдження вiдносяться на витрати в перiодi їх виникнення. Нематерiальний актив, що є результатом розробок (або здiйснення стадiї розробок внутрiшнього проекту), слiд визнавати тодi i тiльки тодi, коли виконуються вимоги п.57 МСФЗ 38 "Нематерiальнi активи".
4.3 Запаси
Визнання, оцiнка, подання та розкриття запасiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 2 "Запаси". Товарно-матерiальнi запаси вiдображаються за найменшою з двох величин: собiвартостi та можливої чистої вартостi реалiзацiї. До собiвартостi запасiв включаються витрати з розробки продуктiв для конкретних клiєнтiв.
Собiвартiсть iнших запасiв визначається з використанням методу "перше надходження - перший вiдпустку" (ФIФО).
Чиста вартiсть реалiзацiї визначається як передбачувана цiна продажу в ходi звичайної дiяльностi за вирахуванням розрахункових витрат на завершення виробництва i продаж.
4.4 Знецiнення не фiнансових активiв
Визнання, оцiнка, подання та розкриття знецiнення нефiнансових активiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 36 "Знецiнення активiв". На кожну звiтну дату ПАТ "НДI "ВЕЛТ" визначає, чи є ознаки можливого зменшення корисностi активу. Якщо такi ознаки мають мiсце, або якщо потрiбне проведення щорiчної перевiрки активу на знецiнення, ПАТ "НДI "ВЕЛТ" виробляє оцiнку очiкуваного вiдшкодування активу. Сума очiкуваного вiдшкодування активу - це найбiльша з таких величин: справедлива вартiсть активу або одиницi, що генерує грошовi потоки (ОГГП), за вирахуванням витрат на продаж, i цiннiсть вiд використання активу (ОГГП). Сума очiкуваного вiдшкодування визначається для окремого активу, за винятком випадкiв, коли актив не генерує надходження коштiв, якi, в основному, незалежнi вiд приток, що генеруються iншими активами. Якщо балансова вартiсть активу або ОГГП перевищує його суму очiкуваного вiдшкодування, актив вважається знецiненими i списується до суми очiкуваного вiдшкодування. При оцiнцi цiнностi вiд використання, майбутнi грошовi потоки дисконтуються до приведеної вартостi за ставкою дисконтування до оподаткування, яка вiдображає поточну ринкову оцiнку тимчасової вартостi грошей i ризики, властивi активу. При визначеннi справедливої вартостi за вирахуванням витрат на продаж враховуються нещодавнi ринковi угоди, якщо такi мали мiсце. У вiдсутнiсть подiбних угод застосовується вiдповiдна модель оцiнки. Цi розрахунки пiдтверджуються оцiночними коефiцiєнтами, котируваннями цiн вiльно обертаються на ринку акцiй дочiрнiх компанiй або iншими доступними показниками справедливої вартостi. ПАТ "НДI "ВЕЛТ" визначає розмiр знецiнення, виходячи з докладних планiв i прогнозних розрахункiв, якi пiдготовляються окремо для всiх ОГГП, до яких належать окремi активи. Цi плани та прогнознi розрахунки, як правило, складаються на п'ять рокiв. У випадку бiльш тривалих перiодiв розраховуються довгостроковi темпи зростання, якi застосовуються щодо прогнозованих майбутнiх грошових потокiв пiсля п'ятого року.
Збитки вiд знецiнення триваючої дiяльностi визнаються у звiтi про прибутки та збитки у складi тих категорiй витрат, якi вiдповiдають функцiї знецiненого активу, за винятком ранiше переоцiнених об'єктiв, коли переоцiнка була визнана в iншому сукупному прибутку. У цьому випадку збиток вiд знецiнення також визнається в iншому сукупному прибутку в межах суми ранiше проведеної переоцiнки.
Для активiв, за винятком гудвiлу, на кожну звiтну дату оцiнюється наявнiсть ознак того, що ранiше визнанi збитки вiд знецiнення бiльше не iснують або скоротилися. Якщо такi ознаки є, ПАТ "НДI "ВЕЛТ" розраховує вiдшкодування активу або ОГГП. Ранiше визнанi збитки вiд знецiнення вiдновлюються тiльки в тому випадку, якщо мала мiсце змiна в допущеннi, яке використовувалася для визначення суми очiкуваного вiдшкодування активу, з часу останнього визнання збитку вiд знецiнення. У разi вiдновлення, балансова вартiсть активу не може перевищувати суму очiкуваного вiдшкодування активу, а також балансову вартiсть (за вирахуванням амортизацiї), за якою даний актив визнавався б у випадку, якщо в попереднi роки не був би визнаний збиток вiд знецiнення по активу. Таке вiдновлення визнається у звiтi про прибутки i збитки, за винятком випадкiв, коли актив облiковується за переоцiненою вартiстю. В останньому випадку вiдновлення вартостi враховується як прирiст переоцiнки.
Нематерiальнi активи з невизначеним строком корисного використання перевiряються на предмет знецiнення щороку. Перевiрка на предмет знецiнення проводиться на iндивiдуальнiй основi.
4.5 Грошовi кошти та їх еквiваленти.
До грошових коштiв та їх еквiвалентiв належать готiвковi грошовi кошти, депозити до потреби i короткостроковi високолiквiднi фiнансовi вкладення з початковим термiном погашення не бiльше трьох мiсяцiв. Грошовi кошти та їх еквiваленти вiдображаються за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної процентної ставки.
Виплаченi вiдсотки за короткостроковими кредитами класифiкуються як рух грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi. Отриманi вiдсотки за короткостроковими депозитами класифiкуються як рух грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi.
Виплаченi дивiденди класифiкуються як рух грошових коштiв вiд фiнансової дiяльностi.
Отриманi дивiденди класифiкуються як рух грошових коштiв вiд iнвестицiйної дiяльностi.
Довгостроковi банкiвськi кредити розглядаються як фiнансова дiяльнiсть.
Короткостроковi банкiвськi кредити розглядаються як операцiйна дiяльнiсть.
Банкiвськi овердрафти включаються до складу грошових коштiв.
Виплаченi вiдсотки за короткостроковими кредитами класифiкуються як рух грошових коштiв.
Потоки грошових коштiв, якi виникають у зв'язку з податками на прибуток, класифiкуються як рух грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi за винятком випадкiв, коли iснує практична можливiсть i вони можуть бути iдентифiкованi з результатами фiнансової або iнвестицiйної дiяльностi.
4.6 Фiнансовi iнструменти
Визнання, оцiнка, подання та розкриття iнформацiї щодо фiнансових iнструментiв здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 32 "Фiнансовi iнструменти: подання iнформацiї", МСФЗ 39 "Фiнансовi iнструменти: визнання та оцiнка", МСФЗ 7 "Фiнансовi iнструменти: розкриття iнформацiї", МСФЗ 9 "Фiнансовi iнструменти".
ПАТ "НДI "ВЕЛТ" визнає фiнансовий актив або фiнансове зобов'язання у своєму Звiтi про фiнансовий стан тiльки тодi, коли стає стороною договiрних умов iнструменту.
Фiнансовi активи, що знаходяться у сферi дiї МСФЗ 39, класифiкуються вiдповiдно як фiнансовi активи, що переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток; позики та дебiторська заборгованiсть; iнвестицiї, утримуванi до погашення; фiнансовi активи, наявнi для продажу, або як похiднi iнструменти. ПАТ "НДI "ВЕЛТ" класифiкує свої фiнансовi активи при їх первiсному визнаннi. Фiнансовi активи спочатку визнаються за справедливою вартiстю, збiльшеною у разi iнвестицiй, що не переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток, на безпосередньо пов'язанi з ними витрати по угодi.
Всi угоди з купiвлi або продажу фiнансових активiв, що вимагають поставки активiв у термiн, встановлений законодавством або правилами, прийнятими на певному ринку (Торгiвля на "стандартних умовах"), визнаються на дату укладення угоди, тобто на дату, коли ПАТ "НДI "ВЕЛТ" приймає на себе зобов'язання купити або продати актив.
Фiнансовi активи ПАТ "НДI "ВЕЛТ" включають грошовi кошти i короткостроковi депозити, торговельну та iншу дебiторську заборгованiсть, позики та iншi суми до отримання.
Позики i дебiторська заборгованiсть.
Позики i дебiторська заборгованiсть - це непохiднi фiнансовi активи з фiксованими або обумовленими платежами, що не котируються на активному ринку. Пiсля первiсної оцiнки такi фiнансовi активи облiковуються за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної процентної ставки за вирахуванням знецiнення. Амортизована вартiсть розраховується з урахуванням знижок або премiй, що виникли при придбаннi, i включає комiсiйнi, а також транзакцiйнi витрати, якi є невiд'ємною частиною ефективної процентної ставки. Амортизацiя на основi використання ефективної процентної ставки включається до складу доходiв вiд фiнансування у звiтi про сукупнi доходи. Витрати, обумовленi знецiненням, визнаються у звiтi про прибутки та збитки у складi витрат на фiнансування.
Грошовi кошти та їх еквiваленти.
Грошовi кошти i короткостроковi депозити в бухгалтерському балансi включають грошовi кошти в банках i в касi, а також короткостроковi депозити з первiсним строком погашення 3 мiсяцi або менше.
Знецiнення фiнансових активiв.
На кожну звiтну дату ПАТ "НДI "ВЕЛТ" оцiнює наявнiсть об'єктивних ознак знецiнення фiнансового активу або групи фiнансових активiв. Фiнансовий актив вважається знецiненим тодi i тiльки тодi, коли iснує об'єктивне свiдчення знецiнення в результатi однiєї або бiльше подiй, що вiдбулися пiсля первiсного визнання активу (наступ "випадку понесення збитку"), якi надали пiддається достовiрнiй оцiнцi вплив на очiкуванi майбутнi грошовi потоки за фiнансовим активом або групi фiнансових активiв. Свiдоцтва знецiнення можуть включати в себе вказiвки на те, що боржник або група боржникiв вiдчувають iстотнi фiнансовi труднощi, не можуть обслуговувати свою заборгованiсть або несправне здiйснюють виплату вiдсоткiв або основної суми заборгованостi, а також ймовiрнiсть того, що ними буде проведена процедура банкрутства або фiнансової реорганiзацiї iншого роду. Крiм того, до таких свiдчень вiдносяться спостережуванi данi, якi вказують на наявнiсть пiддається оцiнцi зниження очiкуваних майбутнiх грошових потокiв за фiнансовим iнструментом, зокрема, такi як змiна обсягiв простроченої заборгованостi або економiчних умов, що знаходяться в певнiй взаємозв'язку з вiдмовою вiд виконання зобов'язань з виплати боргiв.
Фiнансовi активи, що облiковуються за амортизованою вартiстю.
Вiдносно фiнансових активiв, якi облiковуються за амортизованою вартiстю, ПАТ "НДI "ВЕЛТ" спочатку проводить окрему оцiнку iснування об'єктивних свiдчень знецiнення iндивiдуально значимих фiнансових активiв, або сукупно за фiнансовими активами, якi не є iндивiдуально значимими. Якщо ПАТ "НДI "ВЕЛТ" визначає, що об'єктивнi свiдчення знецiнення iндивiдуально оцiнюваного фiнансового активу немає, незалежно вiд його значущостi, вона включає даний актив до групи фiнансових активiв з аналогiчними характеристиками кредитного ризику, а потiм розглядає данi активи на предмет знецiнення на сукупнiй основi. Активи, окремо оцiнюються на предмет знецiнення, за якими визнається або продовжує визнаватися збиток вiд знецiнення, не включаються до сукупну оцiнку на предмет знецiнення.
За наявностi об'єктивного свiдоцтва понесення збитку вiд знецiнення сума збитку оцiнюється як рiзниця мiж балансовою вартiстю активу та приведеною вартiстю очiкуваних майбутнiх грошових потокiв (без урахування майбутнiх очiкуваних кредитних збиткiв, якi ще не були понесенi). Наведена вартiсть розрахункових майбутнiх грошових потокiв дисконтується за первiсною ефективною процентною ставкою за фiнансовим активом. Якщо процентна ставка за позикою є змiнною, ставка дисконтування для оцiнки збитку вiд знецiнення являє собою поточну ефективну ставку вiдсотка.
Балансова вартiсть активу знижується за допомогою використання рахунку резерву, а сума збитку визнається у звiтi про сукупнi доходи. Нарахування процентного доходу за зниженою балансової вартостi триває, грунтуючись на процентнiй ставцi, використовуваної для дисконтування майбутнiх грошових потокiв з метою оцiнки збитку вiд знецiнення. Процентнi доходи вiдображаються у складi доходiв вiд фiнансування у звiтi про прибутки та збитки. Позики разом з вiдповiдними резервами списуються з балансу, якщо вiдсутня реалiстична перспектива їх вiдшкодування у майбутньому, а все доступне забезпечення було реалiзовано чи передано ПАТ "НДI "ВЕЛТ". Якщо протягом наступного року сума розрахункового збитку вiд знецiнення збiльшується або зменшується зважаючи на будь-яку подiю, що сталася пiсля визнання знецiнення, сума ранiше визнаного збитку вiд знецiнення збiльшується або зменшується за допомогою коректування рахунки резерву. Якщо попереднє списання вартостi фiнансового iнструменту згодом вiдновлюється, сума вiдновлення визнається у складi витрат на фiнансування у звiтi про прибутки та збитки.
Наведена вартiсть очiкуваних майбутнiх грошових потокiв дисконтується за первiсною ефективною процентною ставки за фiнансовим активом. Якщо ставка по позицi мiнлива, ставкою дисконтування для визначення збитку вiд знецiнення є поточна ефективна процентна ставка.
Фiнансовi зобов'язання
Фiнансовi зобов'язання, що знаходяться у сферi дiї МСФЗ 39, класифiкуються вiдповiдно як фiнансовi зобов'язання, що переоцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток, кредити i запозичення, або похiднi iнструменти. ПАТ "НДI "ВЕЛТ" класифiкує свої фiнансовi зобов'язання при їх первiсному визнаннi.
Фiнансовi зобов'язання спочатку визнаються за справедливою вартiстю, збiльшеною у разi кредитiв i запозичень на безпосередньо пов'язанi з ними витрати по угодi. Фiнансовi зобов'язання ПАТ "НДI "ВЕЛТ" включають торгiвельну та iншу кредиторську заборгованiсть, кредити i запозичення, а також похiднi фiнансовi iнструменти. (МСФЗ 7, МСФЗ 39).
Передплата. Передоплата вiдображається у звiтностi за первiсною вартiстю за вирахуванням резерву пiд знецiнення. Передоплата класифiкується як довгострокова, якщо очiкуваний термiн отримання товарiв або послуг, що належать до неї, перевищує один рiк, або якщо передоплата вiдноситься до активу, який буде вiдображений в облiку як необоротнi при первiсному визнаннi. Сума передоплати за придбання активу включається до його балансову вартiсть при отриманнi контролю над цим активом i наявностi ймовiрностi того, що майбутнi економiчнi вигоди, пов'язанi з ним, будуть отриманi.
Процентнi кредити та позики.
Позиковi кошти спочатку визнаються за справедливою вартiстю. Справедлива вартiсть визначається з урахуванням ринкових процентних ставок за аналогiчним iнструментам у разi їх суттєвої вiдмiнностi вiд процентних ставок за отриманим позицi. У наступних перiодах позиковi кошти вiдображаються за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної ставки вiдсотка; вся рiзниця мiж справедливою вартiстю отриманих коштiв (за вирахуванням операцiйних витрат) i сумою до погашення вiдображається в Звiтi про сукупнi доходи як витрати на виплату вiдсоткiв протягом усього перiоду iснування зобов'язань з погашення позикових коштiв.
Припинення визнання
Визнання фiнансового зобов'язання припиняється, якщо зобов'язання погашено, анульовано, або термiн його дiї закiнчився. Якщо наявне фiнансове зобов'язання замiнюється iншим зобов'язанням перед тим самим кредитором, на iстотно вiдрiзняються умовах, або якщо умови наявного зобов'язання значно змiненi, така замiна або змiни враховуються як припинення визнання первiсного зобов'язання i початок визнання нового зобов'язання, а рiзниця в їх балансової вартостi визнається у звiтi про прибутки або збитки.
4.7 Виручка.
Визнання, оцiнка, подання та розкриття виручки здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 18 "Виручка".
Виручка визнається в тому випадку, якщо отримання економiчних вигод ПАТ "НДI "ВЕЛТ" оцiнюється як ймовiрне, i якщо сума виручки може бути надiйно оцiнена, незалежно вiд часу здiйснення платежу. Виручка оцiнюється за справедливою вартiстю винагороди отриманої або тiєї, що пiдлягає отриманню з урахуванням визначених у договорi умов платежу i за вирахуванням податкiв або мит.
За наявностi агентських вiдносин суми, зiбранi вiд iменi принципала, не є виручкою, а виручкою є виключно сума комiсiйних винагород.
Для визнання виручки повиннi виконуватися критерiї, регламентованi п. 14, 20, 29 МСФЗ 18 "Виручка".
При реалiзацiї готової продукцiї та товарiв на зовнiшньому ринку прiоритетним є передача iстотних ризикiв i вигiд при перетинi державного кордону України.
Виручка вiд надання послуг (за винятком послуг з оренди) визнається по стадiї завершеностi операцiї (методом вiдсотка виконання). Стадiя завершеностi операцiї (вiдсоток виконання) визначається шляхом актування.
4.8 Оренда.
Визнання, оцiнка, подання та розкриття операцiй, активiв i зобов'язань з оренди здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 17 "Оренда".
При класифiкацiї оренди ПАТ "НДI "ВЕЛТ" грунтується на розподiлi ризикiв i вигод, пов'язаних з володiнням активом, що є предметом оренди, мiж орендодавцем та орендарем. Ризики включають можливiсть виникнення збиткiв у зв'язку з простоями або технологiчним старiнням або коливання дохiдностi у зв'язку зi змiною економiчних умов. Вигоди пов'язанi з очiкуванням прибутку вiд операцiй протягом строку економiчної експлуатацiї активу та доходiв вiд пiдвищення вартостi або реалiзацiї залишкової вартостi.
При класифiкацiї оренди в якостi фiнансової або операцiйної ПАТ "НДI "ВЕЛТ" грунтується на вимогах п.10-11 МСФЗ I 7 "Оренда". При укладаннi договору оренди та подальшiй його класифiкацiї ПАТ "НДI "ВЕЛТ" використовує узгодженi визначення виду оренди.
Розподiл орендних платежiв за договорами фiнансової оренди здiйснюється з використанням кумулятивного методу (методу суми рокiв).
Амортизацiя активiв у фiнансовiй орендi розраховується лiнiйним методом протягом строку оренди.
До активiв у фiнансовiй орендi за необхiдностi застосовуються вимоги МСФЗ 36 "Знецiнення активiв".
4.9 Податок на прибуток.
Визнання, оцiнка, представлення та розкриття податку на прибуток здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 12 "Податки на прибуток".
Поточний податок на прибуток.
Активи та зобов'язання з поточного податку на прибуток за поточний та попереднi перiоди оцiнюються за сумою, яка буде вiдшкодована податковими органами або сплачена ним. Податковi ставки та податкове законодавство, що застосовуються для розрахунку цiєї суми, - це ставки i закони, прийнятi або фактично прийнятi на звiтну дату в країнах, в яких ПАТ "НДI "ВЕЛТ" здiйснює свою дiяльнiсть i отримує оподатковуваний дохiд. МСФЗ 12"Податки на прибуток".
Поточний податок на прибуток, що вiдноситься до статей, визнаним безпосередньо в капiталi, визнається у складi капiталу, а не у звiтi про прибутки та збитки. Керiвництво ПАТ "НДI "ВЕЛТ" перiодично здiйснює оцiнку позицiй, вiдображених у податкових декларацiях, щодо яких вiдповiдне податкове законодавство може бути по-рiзному iнтерпретоване, i в мiру необхiдностi створює резерви згiдно МСФЗ 12"Податки на прибуток".
Вiдстрочений податок.
Вiдстрочений податок на прибуток розраховується за методом балансових зобов'язань в частинi перенесеного на майбутнi перiоди податкового збитку i тимчасових рiзниць, що виникають мiж податковою базою активiв та зобов'язань та їх балансовою вартiстю в фiнансовiй звiтностi. Вiдповiдно до виключення, iснуючим для первiсного визнання, вiдстроченi податки не визнаються для тимчасових рiзниць, що виникають при початковому визнаннi активу або зобов'язання за операцiями, не пов'язаним з об'єднаннями бiзнесу, якщо такi не роблять впливу нi на бухгалтерську, нi на оподатковуваний прибуток. Балансова величина вiдстроченого податку розраховується за податковими ставками, якi дiють або по сутi набули чинностi на кiнець звiтного перiоду i застосування яких очiкується в перiод сторнування тимчасових рiзниць або використання перенесених на майбутнi перiоди податкових збиткiв. Вiдстроченi податковi активи щодо тимчасових рiзниць i перенесених на майбутнi перiоди податкових збиткiв визнаються лише в тому випадку, коли iснує висока ймовiрнiсть отримання в майбутньому оподатковуваного прибутку, яка може бути зменшена на суму таких вiдрахувань.
Змiна вiдстроченого податку визнається в Звiтi про сукупнi доходи, за винятком податку, що вiдноситься до операцiй, що вiдбивається у складi капiталу. У даному випадку, вiдстрочений податок вiдображається у складi капiталу.
Балансова вартiсть вiдстрочених податкових активiв переглядається на кожну звiтну дату та зменшується, якщо ймовiрнiсть отримання в майбутньому достатньої оподатковуваного прибутку, яка дозволила б використовувати всi або частину вiдкладених податкових активiв, мала.
Невизнанi вiдстроченi податковi активи переглядаються на кожну звiтну дату та визнаються в тiй мiрi, в якiй з'являється значна ймовiрнiсть того, що майбутня оподатковуваний прибуток дозволить використовувати вiдкладенi податковi активи. Вiдстроченi податковi активи i зобов'язання оцiнюються за податковими ставками, якi, як передбачається, будуть застосовуватися у звiтному роцi, коли актив буде реалiзований, а зобов'язання погашено, на основi податкових ставок (та податкового законодавства), якi станом на звiтну дату набули чинностi або фактично набули чинностi.
Вiдстрочений податок, пов'язаний зi статтями, визнаним безпосередньо в капiталi, визнається у складi капiталу, а не у звiтi про прибутки та збитки.
4.10 Виплати працiвникам.
Визнання, оцiнка, подання та розкриття всiх виплат працiвникам, крiм тих, в яких застосовується МСФЗ 2 "Платiж на основi акцiй", здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 19 "Виплати працiвникам".
Виплати працiвникам ПАТ "НДI "ВЕЛТ" включають:
- основна заробiтна плата (тарифна сiтка оплати працi працiвникiв включає тарифнi ставки i посадовi оклади керiвникiв та робiтникiв);
- додаткова заробiтна плата:
- надбавки та доплати до посадових окладiв;
- премiї за виконання особливо важливих виробничих завдань; премiї по результатам роботи за квартал, рiк.
- оплачувана щорiчна вiдпустка (у т.ч. компенсацiя за невикористану вiдпустку);
- стимулюючi доплати:
- за виконання обов'язкiв тимчасово вiдсутнього працiвника (сумiсництво професiй, розширення зони обслуговування);
- за високу професiйну майстернiсть;
Працiвники надають ПАТ "НДI "ВЕЛТ" послуги на основi повного робочого дня, часткової зайнятостi, на постiйнiй, разової або тимчасовiй основi.
Короткостроковi оплачуванi вiдсутностi на роботi включають вихiднi днi: тi, що накопичуються та тi, що не накопичуються. Короткостроковi оплачуванi вiдсутностi на роботi, що накопичуються (вихiднi за донорство) визнаються, оцiнюються, представляються та розкриваються вiдповiдно до вимог п.13-15 МСФЗ 19 "Виплати працiвникам".
4.11 Вплив змiн обмiнних курсiв валют.
Визнання, оцiнка, представлення та розкриття iнформацiї про операцiї в iноземнiй валютi здiйснюється у вiдповiдностi до вимог МСФЗ 21 "Вплив змiн обмiнних курсiв валют".
При первiсному визнаннi операцiя в iноземнiй валютi враховується у функцiональнiй валютi iз застосуванням до суми в iноземнiй валютi поточного обмiнного курсу iноземної валюти на функцiональну станом на дату операцiї.
Поточний обмiнний курс - обмiнний курс валют Нацiонального банку України.
Курсовi рiзницi, що виникають на дату фiнансової звiтностi, визнаються у складi
iнших доходiв i витрат, або у складi iншого сукупного прибутку, якщо прибуток або збиток вiд статтi, що викликала появу курсових рiзниць, визнається у складi iншого сукупного прибутку.
4.12 Резерви.
Резерви майбутнiх витрат i платежiв.
ПАТ "НДI "ВЕЛТ" нараховує зазначенi резерви в тих випадках, коли аналiз показує, що iснує висока ймовiрнiсть виникнення зобов'язання, i при цьому може бути зроблена об?рунтована оцiнка вiдповiдних резервiв.
Оцiнка сум резервiв за зобов'язаннями i нарахуваннях ?рунтується на iснуючих фактах i оцiнцi можливостi погашення або врегулювання зобов'язання в майбутньому. Резерви визнаються, якщо ПАТ "НДI "ВЕЛТ" має поточне зобов'язання (юридично або добровiльно прийняте), що виникло в результатi минулої подiї, є значна ймовiрнiсть того, що для погашення зобов'язання потрiбне буде вiдволiкання економiчних вигод, а сума такого зобов'язання може бути достовiрно визначена. Якщо ПАТ "НДI "ВЕЛТ" передбачає отримати вiдшкодування деякої частини або всiх резервiв, наприклад, за договором страхування, вiдшкодування визнається як окремий актив, але тiльки в тому випадку, коли отримання вiдшкодування не пiдлягає сумнiву( МСФЗ 37).
Витрати, що вiдноситься до резерву, вiдображається у звiтi про прибутки та збитки за вирахуванням возмiщення МСФО 37.
Якщо вплив тимчасової вартостi грошей iстотно, резерви дисконтуються за поточною ставкою до оподаткування, яка вiдображає, ризики, характернi для конкретного зобов'язання. Якщо застосовується дисконтування, то збiльшення резерву з часом визнається як витрати на фiнансування. ПАТ "НДI "ВЕЛТ" визнає резерви за умов, коли:
- iснуюче зобов'язання (юридичне або конклюдентне), що виникло в результатi минулих подiй;
- представляється вiрогiдним вибуття ресурсiв, що мiстять економiчнi вигоди, для врегулювання зобов'язання;
- можливо привести надiйну розрахункову оцiнку величини зобов'язання.
Також ПАТ "НДI ВЕЛТ" може формувати резерви: пiд виведення активiв з експлуатацiї; пiд обтяжливi договори, неминучi витрати на виконання зобов'язань за якими перевищують очiкуванi вiд виконання договору економiчнi вигоди; витрат на реструктуризацiю, за умови виконання загальних критерiїв визнання резервiв, встановлених в п. 14, 72-83 МСФЗ 37 "Резерви, умовнi зобов'язання та умовнi активи"; - витрат на виплати працiвникам (з урахуванням вимог МСФЗ 19 "Виплати працiвникам").
Iнвентаризацiя резервiв, умовних зобов'язань i умовних активiв проводиться на кожну рiчну звiтну дату для того, щоб забезпечити належне вiдображення змiн, що вiдбулися у фiнансовiй звiтностi.
4.13 Iнвестицiйна нерухомiсть.
Визнання, оцiнка, подання та розкриття iнформацiї щодо iнвестицiйної нерухомостi здiйснюється вiдповiдно до вимог МСФЗ 40 "Iнвестицiйна нерухомiсть".
Iнвестицiйною нерухомiстю ПАТ "НДI "ВЕЛТ" визнає нерухомiсть, що знаходиться у володiннi ПАТ "НДI "ВЕЛТ" з метою отримання орендних платежiв або приросту вартостi капiталу, або того й iншого, генерує грошовi потоки в значнiй мiрi незалежно вiд iнших активiв, але:
a) не для використання у виробництвi або постачаннi товарiв, наданнi послуг, в адмiнiстративних цiлях; а також
b) не для продажу в ходi звичайної господарської дiяльностi.
Для об'єктiв подвiйного призначення (частково iнвестицiйна нерухомiсть, частково нерухомiсть, що зайнята власником) застосовуються наступнi принципи класифiкацiї. Якщо такi частини об'єктiв подвiйного призначення можуть бути проданi незалежно один вiд одного (або незалежно один вiд одного зданi в фiнансову оренду), то ПАТ "НДI "ВЕЛТ" враховує цi частини об'єкта окремо. Якщо ж частини об'єктiв подвiйного призначення не можна продати окремо, то об'єкт класифiкується в якостi iнвестицiйного майна тiльки тодi, коли не бiльш нiж 15% загальної площi цього об'єкту призначена для використання у виробництвi або постачаннi товарiв, наданнi послуг або для адмiнiстративних цiлей.
Первiсне визнання iнвестицiйної нерухомостi здiйснюється за фактичними витратами, включаючи цiну покупки, супутнi прямi витрати, витрати по операцiї, вартiсть професiйних юридичних послуг, податки на передачу нерухомостi та iншi витрати по операцiї.
Пiсля первiсного визнання для оцiнки iнвестицiйної нерухомостi ПАТ "НДI "ВЕЛТ" використовує модель оцiнки за собiвартiстю, вiдповiдно до вимог МСФЗ 16 для цiєї моделi, за винятком тих об'єктiв, якi вiдповiдають критерiям класифiкацiї як нерухомостi, призначеної для продажу (чи включенi до лiквiдацiйної групи, класифiкованої як утримувана для продажу) вiдповiдно до МСФЗ 5 "Довгостроковi активи, призначенi для продажу, та припинена дiяльнiсть".
4.14 Капiтал.
Основний капiтал ПАТ "НДI "ВЕЛТ" складається з акцiонерного капiталу та нерозподiленого збитку минулих рокiв.
Акцiонерний капiтал ПАТ "НДI "ВЕЛТ" складається з розмiщених простих акцiй, їх облiк ведеться за номiнальною вартiстю. Розмiщеними вважаються акцiї повнiстю оплаченi акцiонерами, випуск яких був зареєстрований згiдно з чинним законодавством України.
Товариство застосовує змiнену у вiдповiдностi до МСФЗ облiкову полiтику. Ця фiнансова звiтнiсть була пiдготовлена вiдповiдно з принципом оцiнки за iсторичною (первiсною) вартiстю, за виключенням вартостi основних засобiв, яка визначена за справедливою вартiстю. Основнi принципи облiкової полiтики, якi були застосованi при пiдготовцi цiєї фiнансової звiтностi, наведенi нижче.
Пiдготовка фiнансової звiтностi в вiдповiдностi з МСФЗ потребує використання деяких важливих бухгалтерських оцiнок. Вона також потребує вiд керiвництва професiйних суджень та припущень в процесi застосування облiкової полiтики Товариства. Фактичнi результати можуть вiдрiзнятися вiд цих оцiнок. Припущення та зробленi на їх основi облiковi оцiнки постiйно аналiзуються на предмет необхiдностi їх змiни. Змiни в облiкових оцiнках визнаються в тому звiтному перiодi, в якому цi оцiнки були переглянутi, та у всiх наступних перiодах. Iнформацiя про найбiльш важливi судження, що сформованi в процесi застосування облiкової полiтики та мають найбiльш значний вплив на суми, що вiдображенi в фiнансовiй звiтностi, наданi.
Справедлива вартiсть основних засобiв визначена незалежним оцiнником.
Основнi засоби Товариства облiковуються та вiдображаються у фiнансовiй звiтностi у вiдповiдностi до МСФЗ 16 "Основнi засоби". Основнi засоби - це активи, що: використовуються пiдприємством для основної дiяльностi, для здавання в оренду iншим компанiям, або для адмiнiстративних цiлей; якi передбачається використовувати протягом бiльше одного року; не передбачаються до перепродажу; здатнi приносити економiчнi вигоди в майбутньому.
В статтi "Основнi засоби" згiдно з МСБО 16 "Основнi засоби" наводиться валова балансова вартiсть основних засобiв (вартiсть основних засобiв пiсля вирахування суми накопиченої амортизацiї на початок i кiнець звiтного перiоду. Первiсна вартiсть основних засобiв на початок звiтного перiоду складає 32689 тис. грн., на кiнець - 32697 тис. грн.
Накопичена амортизацiя на початок звiтного перiоду дорiвнює 28475 тис. грн., на кiнець - 28792 тис. грн. Залишкова вартiсть основних засобiв становить на початок року 4214 тис. грн., на кiнець - 3905 тис. грн. Для цiлей облiку та амортизацiї основнi засоби класифiкуються по групах основних засобiв:
1. Будинки, споруди та передавальнi пристрої;
2. Машини та обладнання;
3. Транспортнi засоби;
4. Iнструменти, прилади, iнвентар (меблi);
5. Бiблiотечнi фонди;
6. Малоцiннi необоротнi матерiальнi активи.
Товариство не має iнвестицiйної нерухомостi.
Договори оренди МСБО -17. Товариство здає в оренду об'єкти за договорами операцiйної оренди з термiном до 1 року з подальшим продовженням термiну, шляхом ускладнення додаткових угод. Замiна умов договорiв та дострокове їх розiрвання буває лише за згодою обох сторiн. За договорами товариства у орендарiв немає права викупу об'єктiв оренди пiсля закiнчення термiну оренди. Операцiйна оренда класифiкується як така, якщо вона не передає в основному всi ризики та винагороди щодо володiння.
Полiтика нарахування амортизацiї Товариством на орендованi активи, що амортизуються в подальшому обчислюються вiдповiдно до МСБО - 16 та МСБО - 38.
Основнi засоби приймаються до облiку в момент переходу до пiдприємства права власностi та вiдображаються на рахунку "Основнi засоби до вводу в експлуатацiю". При вводi в експлуатацiю основнi засоби переводяться на рахунок "Основнi засоби". Основнi засоби облiковуються по iсторичнiй вартостi придбання, з урахуванням необхiдних витрат по приведенню до стану придатного до використання.
Для нарахування амортизацiї об'єктiв основних засобiв використовується прямолiнiйний метод, для малоцiнних необоротних матерiальних активiв - у сумi 100 % їхньої вартостi при введеннi їх в експлуатацiю. Товариство формує резерви пiд виведення активiв з експлуатацiї встановлених в МСФЗ 16.
Нематерiальнi активи пiдприємства облiковуються та вiдображаються у фiнансовiй звiтностi згiдно з МСФЗ 38 "Нематерiальнi активи". Нематерiальними активами признаються контрольованi товариством немонетарнi активи, якi не мають матерiальної форми.
Згiдно з МСФЗ 38 "Нематерiальнi активи" в статтi "Нематерiальнi активи" наводиться собiвартiсть або переоцiнена вартiсть нематерiальних активiв, за вирахуванням накопиченої амортизацiї. Строк корисного використання нематерiальних активiв може бути або обмеженим, або невизначеним.
Амортизацiя нематерiальних активiв з обмеженим строком корисного використання розраховується лiнiйним методом протягом цього термiну таким чином:
нематерiальнi активи - вiд 2 до 10 рокiв;
Перiод i метод нарахування амортизацiї для нематерiального активу з обмеженим строком корисного використання переглядаються, як мiнiмум, в кiнцi кожного звiтного перiоду. Змiна передбачуваного строку корисного використання або передбачуваної структури споживання майбутнiх економiчних вигiд, утiлених в активi, вiдображається у фiнансовiй звiтностi як змiна перiоду або методу нарахування амортизацiї, в залежностi вiд ситуацiй, i враховується як змiна облiкових оцiнок.
Нарахування амортизацiї нематерiальних активiв здiйснюється на щомiсячнiй основi. Нематерiальнi активи з невизначеним строком корисного використання не амортизуються, а тестуються на знецiнення щорiчно або окремо, або на рiвнi пiдроздiлiв, що генерують грошовi потоки. Строк корисного використання нематерiального активу з невизначеним термiном використання переглядається щорiчно з метою визначення того, наскiльки прийнятно продовжувати вiдносити даний актив в категорiю активiв з невизначеним строком корисного використання. Якщо це неприйнятно, змiна оцiнки строку корисного використання з невизначеного на обмежений термiн - здiйснюється на перспективнiй основi.
Нематерiальнi активи облiковуються по справедливiй вартостi, з урахуванням необхiдних витрат по доведенню до придатного до використання стану.
Станом на 31.12.2017 року вартiсть нематерiальних активiв пiдприємства дорiвнює 229 тис. грн. Амортизацiя нематерiальних активiв не нараховувалася. Активний ринок нематерiальних активiв вiдсутнiй, тому дуже важко оцiнити знецiнення нематерiальних активiв. Керiвництво Товариства має певне судження, щодо незмiнностi вартостi нематерiальних активiв.
Визнання вiдстрочених податкових активiв. Чистi вiдстроченi податковi активи - це податки на прибуток, якi будуть вiдшкодованi через зниження оподаткованого прибутку в майбутньому. Вiдстроченi податковi активи, що вiдображенi в балансi, визнаються в той мiрi, в якiй ймовiрно, що вiдповiдну податкову вигоду вдасться реалiзувати. При визначеннi майбутнiх оподаткованих доходiв i суми податкових вигiд, ймовiрних в майбутньому, керiвництво використовує судження i розрахунки на пiдставi оподаткованого прибутку за попереднi перiоди, а також очiкуванi майбутнi доходи, як це представляється об'рунтованим при iснуючих обставинах. Вiдстрочений податковий актив слiд визнавати щодо всiх тимчасових рiзниць, що пiдлягають вирахуванню, якщо є ймовiрним, що буде отримано оподатковуваний прибуток, до якого можна застосовувати тимчасову рiзницю, яка пiдлягає вирахуванню, за винятком ситуацiй, коли вiдстрочений податковий актив виникає вiд первiсного визнання актива. Вiдстрочений податковий актив в зазначенiй фiнансовiй звiтностi не вiдображений.
Фiнансовi активи та грошовi кошти.
Загальна балансова вартiсть запасiв наводиться згiдно з МСФЗ 2 "Запаси" та складає на початок звiтного перiоду 29 тис. грн., на кiнець - 25 тис. грн. У валюту балансу включенi вартiсть виробничих запасiв. У первiсну вартiсть запасiв включається: фактичнi суми, що сплаченi постачальнику, згiдно договору; витрати на заготовку; витрати на транспортування; витрати на вантажно-розвантажувальнi роботи. Оцiнка вибуття запасiв (вiдпуск у виробництво, продаж, безоплатна передача и т. п.) в бухгалтерському облiку здiйснюється: методом "перше надiйшов - перший вибув" (ФIФО). За вимогами МСФЗ 2 "Запаси" наводимо наступнi данi:
Балансова вартiсть запасiв на кiнець звiтного перiоду: сировина i матерiали - 11 тис. грн.; купiвельнi напiвфабрикати та комплектуючi вироби - 10 тис. грн., малоцiннi та швидкозношуванi предмети - 4 тис. грн., незавершене виробництво - вiдсутнє.
Сума дебiторської заборгованостi включає наступнi статтi:
- Дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги, що наводиться в балансi за чистою реалiзацiйною вартiстю та становить на початок звiтного перiоду 6 тис. грн., на кiнець - 12 тис. грн.
- Iнша поточна дебiторська заборгованiсть на початок року 86 тис.грн., на кiнець звiтного перiоду - 83 тис. грн.(сума заборгованостi за розрахунками з орендарями). Керiвництво оцiнює ймовiрнiсть непогашення дебiторської заборгованостi по основнiй дiяльностi i iншiй дебiторськiй заборгованостi на пiдставi аналiзу по окремим контрагентам. При проведеннi такого аналiзу до уваги приймаються наступнi фактори: аналiз дебiторської заборгованостi по основнiй дiяльностi i iншiй дебiторськiй заборгованостi по строкам, їх зiставлення зi строками кредитування контрагентiв, фiнансового положення контрагентiв i погашення ними заборгованостi в минулому (iсторiя повернення богiв покупцями). Фактичне повернення буде неможливим за оцiнками керiвництва.
Для цiлей бухгалтерського облiку до грошових коштiв вiдносяться грошi у будь-якiй формi: грошова готiвка, поточнi рахунки у банках. Фiнансова звiтнiсть Товариства складається у нацiональнiй валютi України - гривнi, яка є функцiональною валютою. Стаття "Грошовi кошти та їх еквiваленти" включає суму грошових коштiв в нацiональнiй валютi в сумi 0 тис. грн. на початок звiтного перiоду та 0 тис. грн. на кiнець звiтного перiоду, що включають у тому числi грошовi кошти в касi: на початок 1 тис.грн. i 0 тис.грн. на кiнець звiтного перiоду.
Згiдно концептуальної основи МСФЗ, у даному звiтi не передбачено вiдображення статтi "Витрати майбутнiх перiодiв".
Статутний капiтал Товариства на початок звiтного перiоду становить 5640 тис. грн. Капiтал у дооцiнках, яких виник при застосуваннi моделi облiку за переоцiненою вартiстю, -4822 тис. грн.. На кiнець звiтного перiоду статутний капiтал становить 5640 тис.грн., який подiлений на 112805600 штук простих iменних акцiй номiнальною вартiстю 0,05 грн., про що отримано свiдоцтво про реєстрацiю випуску акцiй, реєстрацiйний номер 154/1/2014 вiд 23.12.2014 р., видане НКЦПФР 23.12.2014 року. Змiни до Статуту були внесенi 22.08.2014 р.
Зобов'язання - це заборгованiсть пiдприємства, яка виникла в результатi минулих подiй i погашення якої в майбутньому, як очiкується, приведе до зменшення ресурсiв пiдприємства, що утворюють економiчнi вигоди. Зобов'язання вiдбиваються у бухгалтерському облiку та фiнансовiй звiтностi тiльки тодi, коли: - його оцiнка може бути достовiрно визначена; - iснує вiрогiднiсть зменшення економiчних вигод в майбутньому в результатi його погашення.
Кредиторська заборгованiсть - це зобов'язання пiдприємства, до яких входять довгостроковi та поточнi зобов'язання, забезпечення та ранiше непередбаченi зобов'язання, що не враховуються.
Сума кредиторської заборгованостi мiстить суми кредиторської заборгованостi за придбанi товари (послуги), а також iншої поточної кредиторської заборгованостi, що виникла в ходi нормального операцiйного циклу суб'єкта господарювання та включає наступнi статтi:
- Кредиторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги становить на початок звiтного перiоду 96 тис. грн., на кiнець - 76 тис. грн.
- Поточнi зобов'язання за розрахунками з одержаних авансiв (на початок - 440 тис. грн., на кiнець - 796 тис. грн.)
- Поточнi зобов'язання за розрахунками з бюджетом (на початок - 28 тис. грн., на кiнець - 34 тис. грн.)
- Поточнi зобов'язання за розрахунками зi страхування (на початок - 1 тис. грн., на кiнець - 10 тис. грн.)
- Поточнi зобов'язання за розрахунками з оплати працi (на початок - 265 тис. грн., на кiнець - 221 тис. грн.)
- Iншi поточнi зобов'язання включають суми розрахункiв з iншими кредиторами (на початок - 114тис. грн., на кiнець - 146 тис. грн.).
Валюта баланса - 4280 тис. грн.
Згiдно з МСФЗ у Звiтi про сукупний дохiд не наводяться данi про ПДВ та ПДВ-подiбнi податки, що включенi у склад доходу (виручки) вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг).
Чистий дохiд вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) становить 0 тис. грн.
Iншi операцiйнi доходи - дохiд вiд операцiйної оренди, який становить 1841 тис. грн.
Оренда, за якої за орендодавцем зберiгаються всi ризики i вигоди, пов'язанi з правом власностi на актив, класифiкується як операцiйна оренда. Платежi, пов'язанi з операцiйною орендою, вiдображаються як витрати у звiтi про сукупнi прибутки за перiод з використанням прямолiнiйного методу списання таких витрат протягом термiну оренди.
Згiдно з МСФЗ 1 розкриваємо додаткову iнформацiю про характер адмiнiстративних витрат. Адмiнiстративнi витрати за звiтний перiод склали 1332 тис. грн.
Згiдно з МСФЗ 1 "Подання фiнансової звiтностi", що визначає термiни "iнший сукупний прибуток" та "загальний сукупний прибуток" наводимо такi данi на 31.12.2017 р.:
- Загальний сукупний збиток становить 655 тис.грн.
Згiдно з МСФЗ 7 "Звiт про рух грошових коштiв" для звiтування про грошовi потоки вiд операцiйної дiяльностi обраний прямий метод, згiдно з яким розкривається iнформацiя про основнi класи валових надходжень грошових коштiв (валових виплат грошових коштiв). Прямий метод надає iнформацiю, яка може бути корисною для оцiнки майбутнiх грошових потокiв i яку не можна отримати iз застосуванням непрямого методу. Згiдно з прямим методом, iнформацiю про основнi класи валових надходжень грошових коштiв i валових виплат грошових коштiв можна отримати з облiкових регiстрi суб'єкта господарювання або шляхом коригування продажу, собiвартостi проданої продукцiї (дохiд у виглядi вiдсоткiв та подiбний дохiд, витрати на виплату вiдсоткiв та подiбнi витрати для фiнансової установи), а також iнших статей у звiтi про сукупнi доходи щодо змiн протягом перiоду в запасах i дебiторськiй та кредиторськiй заборгованостi вiд операцiйної дiяльностi, iнших не грошових статей та iнших статей, для яких вплив грошових коштiв є грошовими потоками вiд iнвестицiйної або фiнансової дiяльностi.
Звiт про рух грошових коштiв надає iнформацiю, яка дає користувачам змогу оцiнювати змiни в чистих активах суб'єкта господарювання, його фiнансовiй структурi (у тому числi лiквiднiсть та платоспроможнiсть), а також здатнiсть впливати на суми та строки грошових потокiв з метою пристосування до змiнюваних обставин та можливостей. Iнформацiя про грошовi потоки є корисною для оцiнки здатностi суб'єкта господарювання генерувати грошовi кошти та їх еквiваленти; вона також дає користувачам змогу розробляти моделi для оцiнки та порiвняння теперiшньої вартостi майбутнiх грошових потокiв рiзних суб'єктiв господарювання. Вона також пiдвищує ступiнь зiставностi звiтностi про результати дiяльностi рiзних суб'єктiв господарювання, оскiльки запобiгає впливу рiзних пiдходiв до облiку однакових операцiй та подiй.
Згiдно МСБО 7 "Звiт про рух грошових коштiв" розкриваємо iнформацiю про полiтику, яку приймає суб'єкт господарювання для визначення складу грошових коштi та їх еквiвалентiв. У звiтi вiдображено рух грошових коштiв вiд операцiйної, iнвестицiйної та фiнансової дiяльностi. Операцiйна дiяльнiсть полягає в отриманнi прибутку вiд звичайної дiяльностi. Операцiйна дiяльнiсть є основним видом дiяльностi Товариства з отримання доходу. Рух грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi виникає, головним чином, як результат основної дiяльностi Товариства, що приносить доходи, а саме: надходження грошових коштiв вiд продажу товарiв та надання послуг; виплати грошових коштiв постачальникам товарiв та послуг; грошовi надходження вiд нагород рiзного характеру, комiсiйних зборiв, виплати грошових коштiв працiвникам та виплати за їх дорученням. Чистий рух грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi за звiтний перiод становить - 0 тис.грн.
Згiдно МСБО 7, лише витрати, наслiдком яких є визнаний актив у звiтi про фiнансовий стан, можуть бути класифiкованi як iнвестицiйна дiяльнiсть. Iнвестицiйна дiяльнiсть - це придбання та продаж необоротних активiв, у тому числi активiв, вiднесених до довгострокових фiнансових iнвестицiй, iнших вкладень, що не розглядаються як грошовi еквiваленти. Згiдно МСБО 7, грошовий потiк вiд iнвестицiйної дiяльностi включає виплати грошових коштiв для придбання основних засобiв, нематерiальних активiв та iнших довгострокових активiв. Цi виплати охоплюють також тi, що пов'язанi з капiталiзованими витратами на розробки та будiвництво власними силами; надходження грошових коштiв вiд продажу основних засобiв, нематерiальних активiв, а також iнших довгострокових активiв; виплати грошових коштiв для придбання власного капiталу або боргових iнструментiв iнших суб'єктiв господарювання, а також часток у спiльних пiдприємствах (iншi, нiж виплати за iнструменти, що визнаються як еквiваленти грошових коштiв або утримуються для дилерських чи торговельних цiлей); надходження грошових коштiв вiд продажу власного капiталу або боргових iнструментiв iнших суб'єктiв господарювання, а також часток у спiльних пiдприємствах (iншi, нiж надходження за iнструменти, що визнаються як еквiваленти грошових коштiв або утримуються для дилерських чи торговельних цiлей); аванси грошовими коштами та позики, наданi iншим сторонам (iншi, нiж аванси i позики, здiйсненi фiнансовою установою); надходження грошових коштiв вiд повернення авансiв та позик (iнших, нiж аванси та позики фiнансової установи), наданих iншим сторонам; виплати грошових коштiв за ф'ючерсними i форвардними контрактами, опцiонами та контрактами "своп", окрiм випадкiв, коли такi контракти укладаються для дилерських чи торговельних цiлей або виплати класифiкуються як фiнансова дiяльнiсть; та надходження грошових коштiв вiд ф'ючерсних i форвардних контрактiв, опцiонiв та контрактiв "своп", окрiм випадкiв, коли такi контракти укладаються для дилерських чи торговельних цiлей або надходження класифiкуються як фiнансова дiяльнiсть. Чистий рух грошових коштiв вiд iнвестицiйної дiяльностi за звiтний перiод становить 0 тис.грн.
Фiнансова дiяльнiсть - це надходження чи використання коштiв, що мали мiсце в результатi емiсiї цiнних паперiв, викупу власних акцiй, виплата дивiдендiв, погашення зобов'язань за борговими цiнними паперами. Згiдно МСБО 7 грошовi потоки вiд фiнансової дiяльностi включають надходження грошових коштiв вiд випуску акцiй або iнших iнструментiв власного капiталу; виплати грошових коштiв власникам для придбання або викупу ранiше випущених акцiй суб'єкта господарювання; надходження грошових коштiв вiд випуску незабезпечених боргових зобов'язань, позик, векселiв, облiгацiй, iпотек, а також iнших короткострокових або довгострокових позик; виплати грошових коштiв для погашення позик; виплати грошових коштiв орендарем для зменшення iснуючої заборгованостi, пов'язаної з фiнансовою орендою. Виплата дивiдендiв в 2017 роцi склала 0 тис.грн.
Залишок коштiв на кiнець року становить 0 тис.грн.
Ряд нових стандартiв, виправлень до стандартiв i роз'яснень, що не вступили в дiю станом на 31 грудня 2017 року не застосовувалися при пiдготовцi даної фiнансової звiтностi. Товариство планує почати застосування нових стандартiв, виправлень й роз'яснень iз моменту їх вступу в дiю.
Генеральний директор С.О.Тiшин
Головний бухгалтер Л.В.Хмельова
д/н
д/н
д/н
|